Select Page

7 tipov, ako deti viesť ku kreativite

7 tipov, ako deti viesť ku kreativite

Rodičia často premýšľajú nad tým, ako správne vychovávať svoje dieťa, aké zásady mu vštepiť, aké koníčky ho budú ako osobnosť rozvíjať. Na jedno však občas zabúdajú a to je  kreativita. V dnešnej dobe je všetkého taký prebytok, že ľudský mozog málokedy potrebuje byť kreatívny.  Kreativita sa vlastne vytráca už u detí, pretože mnoho rodičov je v strese, sú vyťažení, a tak sa nestíhajú dostatočne venovať svojim deťom. Ak chceme teda v dieťaťu podnecovať kreatívne myslenie, musíme tomu dotyčné aktivity prispôsobiť. Tu je 7 tipov, ktoré vám pomôžu v tomto procese:

1. Nechajte ho slobodne tvoriť

Nepredpisujte mu, čo má nakresliť. Postavte pred neho problém. Napríklad farby plastelíny, ktoré môže ľubovoľne spájať a niečo z nich tvoriť. Aj keď vy tomu nebudete rozumieť, dieťa vie, prečo to chce mať práve takto a nie inak.

2. Hrajte sa s ním hry

Hry, ktoré sú určené práve na podporu kreativity u detí. Nezostaňte však iba pri tom. Nech sa dieťa aj samo pokúsi vymyslieť nejakú hru. Nech je ono samo tvorcom.

3. Dívajte sa spolu na veci okolo vás tvorivým spôsobom

Ak uvidíte napríklad na stole pokrčený papier, pýtajte sa, čo by z toho papiera mohlo byť. Takéto hry sú nenáročné, zasmejete sa a budete aj tvoriví.

4. Vymyslite spolu rozprávky

Budete bližšie k svojmu dieťaťu a takisto lepšie pochopíte jeho myšlienky.

5. Vymyslite spolu tajné písmo

Dieťa bude mať dlho v pamäti pocit dobrodružstva, až si vzájomne budete odkazy písané tajným písmom ukrývať. Pocit dobrodružstva bude neskôr hľadať v knihách, ktorých čítanie veľmi pozitívne vplýva na kreativitu človeka.

6. Hrajte zábavné hry

Zábavná hra môže byť aj hra, kedy pri prechádzke budete napríklad premýšľať spolu o tom, kto kráčal po takomto chodníčku pred tristo rokmi. Posilníte tým predstavivosť dieťaťa.

7. Veľa spolu tvorte

Spievajte si, kreslite si, modelujte. Týmto všetkým nepodporujete kreatívnosť dieťaťa, ale prispievate aj k tomu, že dieťa sa bude cítiť šťastné a milované.

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness