Select Page

Ako byť trochu bláznami?

Ako byť trochu bláznami?

Často mám pocit, že ľudia zabúdajú byť aspoň trochu bláznami. Svet vnímajú v triezvych farbách a život majú naplánovaný do poslednej minúty. Áno, organizovanosť a plány nie sú na škodu, vo všetkom však treba nájsť strednú cestu. Keď berieme život príliš vážne, akoby sme sa snažili nevnímať jeho ostatné stránky. V každom z nás sa ukrýva hravosť, nestráca sa ani v dospelosti, aj keď ju úspešne zatláčame do kúta. Čo vlastne myslím pod pojmom „byť trochu bláznami“?

Urob niečo nečakané

Nemať v hlave iba prácu a povinnosti, ale raz za čas urobiť niečo nečakané. Napríklad sa zapísať do kurzu maľovania. Spoznať nových ľudí, nové príbehy… alebo začať hrať na trúbke. Ono to nie je ani tak šialené – ľudia sú však presvedčení, že oddych po práci znamená sedieť pri televízii alebo sledovať plochu Facebooku. Život nie je len o tom, že robíme veci, ktoré sa od nás očakávajú a veci, ktoré my sami od seba očakávame. Prekvapme občas i sami seba a skúsme niečo nové – pre niektorých je to bláznovské. To však s nami urobila táto doba, či vlastne my sami.

Netlm svoj smiech

Byť trochu bláznami znamená netlmiť svoj smiech len preto, lebo všetci okolo nás sú zamračení. Čo je krajšie, ako úprimný smiech? Koľkokrát sme sa od srdca zasmiali tento týždeň? Smiech nepotrebuje žiadne zvláštne prípravy ani čas, iba našu chuť byť ľuďmi. Usmievať sa na seba navzájom sme tiež zabudli. Chodievame po uliciach ako klbká nervov, znechutenia, povýšenectva a ktoviečoho ešte. Úsmev či smiech nás samých pritom ozdravuje.

Nesťažujte sa

Byť bláznami znamená chvíľu sa nesťažovať. Nech sa stretneme s kýmkoľvek, vždy sa len navzájom sťažujeme. Viem, možno hľadáme pochopenie, túžime mať pocit, že v tom nie sme sami… Ak sa však nad tým zamyslíme, zistíme, že sťažovanie sa ešte nikomu nepomohlo. Dokonca – ak sa niekto odmieta sťažovať, ostatní naň závistlivo pozerajú ako na niekoho, kto nemá problémy. A pritom sa len snaží v rozhovore hovoriť o niečom veselšom či pozitívnejšom ako sú problémy.

Ver a maj nádej

Byť bláznom znamená veriť a mať nádej. Dnes všade nachádzame iba pochyby a nedostatok nádeje v krajšie dni. Ak niekto verí, že bude lepšie, nádeja sa, že to či tamto sa zlepší, ostatní ho kritizujú za naivitu. Takýto človek si však možno realitu veľmi dobre uvedomuje, ibaže vie, aká dôležitá je nádej. Nádej nepotrebuje racionálne dôvody či reálne prognózy. Je to ochota dúfať.

BYŤ TAKÝMITO BLÁZNAMI JE VÝHRA .

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness