Select Page

Ako farby pôsobia na človeka?

Ako farby pôsobia na človeka?

ĽUDSKÉ OKO MÔŽE ZAREGISTROVAŤ AŽ 2000 ODTIEŇOV FARIEB. A TO JE MINIMUM.

Farby odjakživa tvorili dôležitú súčasť života. Pre človeka boli farby aj určitým vyjadrením postoja (bojové farby na tvárach indiánov). Farby, ktoré nás obklopujú, však v sebe skrývajú istý význam, pôsobia na nás. Vnímame ich podľa toho, ako sú intenzívne, podľa ich odtieňa, podľa nášho celkového cítenia či biorytmu. Pozrime sa na 7 farieb a ich vplyv na nás.

Červená

Patrí k farbám optimistov, aktívnych ľudí, skrýva v sebe horúčosť, boj a vášnivý život. Je to extrovertná farba, odvážna a vášnivá. Červená farba údajne vplýva na pulz (zrýchľuje ho), zrýchľuje krvný obeh, prehlbuje dýchanie. Ak sa však ľahko nahneváte, táto farba veľmi nie je pre vás.

Oranžová

Táto teplá farba patrí slnku, ohňu, spájame si s ňou východ alebo západ slnka. Oranžová je aj farbou tropického ovocia. Vraj táto farba pomáha prekonať únavu, pretože je veselá, hravá a srdečná. Ak nemáte chuť do jedla, obklopte sa oranžovou, tá vás do jedla povzbudí. Pomáha tiež pri trávení.

Žltá

Je Slnko, optimizmus, leto. Pomáha nám zostať bdelými a lepšie sa koncentrovať. Je to farba tvorivá a pozitívna. Vraj pomáha tým, ktorí trpia psychickými neurózami. Takisto pomáha celému nervovému systému. Má svoje živšie i tmavšie odtiene a od toho sa i odvíja jej pôsobenie na človeka.

Zelená

Zelená farba symbolizuje zdravie. Upokojuje nás a vraj aj zmierňuje migrény. Takisto je farbou vyrovnanosti. Pekne sa vyníma v spálni či kúpeľni. Ak sa teda často cítite vyčerpaní a nevyspatí, obklopte sa zelenou farbou a často chodievajte do lesa.

Modrá

Modrá symbolizuje múdrosť, hĺbku, mystiku i inteligenciu. Údajne upokojuje srdečný tep, pôsobí upokojujúco. Modrá farba má viacero pekných odtieňov. Veľa z nich sa hodí najmä do spálne, kde pôsobí chladivo a pokojne.

Fialová

Fialová farba je mystickou farbou a farbou tajomnosti. Niektoré zdroje uvádzajú, že túto farbu obľubujú ženy, ktoré nie sú emocionálne zrelé. Tak či tak, faktom zostáva, že ide o energickú a zároveň aj pokojnú farbu.

Biela

Táto jasná farba symbolizuje nevinnosť a čistotu, narodenie. Môže byť však vnímaná ako chladná farba. Niektorí ju spájajú s božskosťou, hrdosťou, dokonalosťou. Biela sa dobre kombinuje, ak však je v izbe prítomná iba biela, pôsobí to trochu skľučujúco

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness