Select Page

Ako by mal vyzerať pracovný kútik?

Ako by mal vyzerať pracovný kútik?

Tí, ktorí občas pracujú aj doma, si nemôžu dovoliť veľmi prokrastinovať. Keď je človek v práci, v kancelárii, vie, že jednoducho musí pracovať do konca pracovnej doby. Keď príde do práce, s touto myšlienkou je už stotožnený. Ak však máte prácu, ktorú vykonávate často i z domu, je to o niečo ťažšie. Doma je človek v pohodlí, spokojný a chce relaxovať. Mnohí robia chybu v tom, že doma nemajú pracovný kútik. Ak ste pohodlne rozvalení na gauči s notebookom na kolenách, je jasné, že nad prácou budete driemať. Homeoffice si vyžaduje dostatok sebadisciplíny, pevnej vôle a zodpovednosti. Ako si teda vytvoriť pracovný kútik tak, aby ste boli sústredenejší a produktívnejší?

  1. Vaše domáce pracovné prostredie by malo byť pre vás inšpirujúce a dobre zorganizované. V prvom rade by ste mali mať veľa prirodzeného svetla a málo rušivých vplyvom okolo. Samozrejmosťou je pracovný stôl, na ktorom je dostatok miesta. Tabuľa, na ktorej budete mať svoje pripomienky či nápady, stolička, ktorá bude brať ohľad na zdravie vašej chrbtice – to všetko je nutný základ.
  2. Pracovný kútik by mal na vás pôsobiť asi takto: „Hm, teším sa, až si k nemu sadnem a rýchlo zvládnem s úsmevom všetku svoju prácu.“ Že nemožné? Ale čoby! Stačí si ho zariadiť tak, aby ste tam mali dostatok motivácie, veci, ktoré máte radi a pohodlie. Potrebujete mať preto dosť úložného priestoru, veľa esteticky nenápadných úložných miest. Organizovanosť je veľmi dôležitá. Nie je nič lepšie, ako vedieť, kde čo máme a že je to „po ruke“.
  3. Urobte si motivačnú resp. inšpiratívnu nástenku. Každý by si na ňu mal dať to, čo ho inšpiruje, či už sny, alebo úspechy, ktoré chce dosiahnuť, alebo motivačné citáty – čokoľvek, čo vám dodá motiváciu a energiu či nadšenie.
  4. Na pracovný stôl umiestnite lampu, počítač, písacie potreby, blok papierov, na ktoré si hneď môžete napísať poznámky. Pracovný stôl nemá byť preplnený, iba by to odvádzalo vašu pozornosť. Samozrejme má byť vždy čistý a uprataný.
  5. Pracovný kútik si vytvorte tam, kde je pokojné a nerušivé prostredie. Samozrejme pri tom zohľadnite svoju osobnosť. Niekomu sa lepšie pracuje keď má výhľad iba svoje pracovné prostredie, všetko ostatné má za sebou. Iný má zasa rád výhľad z okna. Na začiatku by možno bolo dobré vyskúšať viac alternatív a tá, v ktorej sa budete cítiť najlepšie, vyhráva. Práca doma už nemusí byť bojom so samým sebou – stačí si vytvoriť príjemné pracovné prostredie.

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness