Select Page

Ako ušetriť?

Ako ušetriť?

To je otázka, ktorá potrápi snáď každého. O to viac niekoho, kto nemá z čoho priškrtiť rozpočet. Šetriť sa vždy dá do takej miery, do akej ste ochotní sa vzdať vecí, ktoré milujete a ktoré vám poskytujú komfort. Často si ani neuvedomujeme, koľko zbytočností počas mesiaca nakúpime. A pritom by to šlo aj bez nich. Ako čo najviac ušetriť?

1. Používajte menej elektriny

Keď odchádzate z izby, vypínajte svetlo. Keď odchádzate z bytu, zariadenia vypínajte zo zásuvky. Aj takto totiž šetríte. Nepoužívajte tak často mikrovlnku. Kurča sa za istý čas rozmrazí aj samo. Stačí ho skôr vybrať z mrazničky. Menej počúvajte rádio, prestaňte pozerať televíziu. Sú to zbytočnosti, bez ktorých môžete žiť. Poprípade si stanovte, že budete pozerať len to najnutnejšie, napríklad televízne správy. Vždy sa dá urobiť taký kompromis, aby ste mali aj trochu zábavy a zároveň aj ušetrili.

2. Kupujte len nevyhnutné potraviny

Často sa rozmaznávame maškrtami sladkými i slanými. To isté platí o balených vodách. Naučte sa piť čistú vodu, budete zdravší a aj ušetríte. A do obchodu chodievajte najedení. Nič nie je horšie, ako nakupovať hladný. Prinesiete si domov ešte aj predavačku. Skúsiť môžete na balkóne dopestovať trochu zeleniny.

3. Vzdajte sa kávičiek a drinkov v bare či kaviarni

Stretávať s priateľmi sa môžete aj vonku. Prechádzky sú zdraviu aj peňaženke prospešné.

4. Uprednostňujte lacnejšie alternatívy oblečenia

Namiesto drahého značkového oblečenia sa uspokojte s lacnejšími alternatívami. A nakupujte tak, aby vaše veci vzájomne ladili. Nebudete aspoň v pokušení dokupovať k rôznym kúskom ďalšie veci.

5. Robte si rozpočet

Urobte si rozpočet na každý ďalší mesiac a vyčleňte si peniaze na rôzne oblasti. Okrem toho tiež analyzujte predošlý mesiac a poučte sa v tom ďalšom.

6. Skúste menej telefonovať

Ak platíte veľa za telefón, obmedzte volania len na tie najnutnejšie veci. Využívajte viac napríklad sociálne siete.

7. Chodievajte viac pešo

Auto vie byť veľkým žrútom peňazí. Na začiatku si budete musieť lepšie zorganizovať čas, dá sa na to však zvyknúť.

8. Odkladajte si časť z výplaty

Časť výplaty hneď na začiatku dajte na iný účet bez toho, aby ste sa dívali na zostatok. Jednoducho si povedzte, že tieto peniaze sú už mimo hru.

9. Pozor na marketing v obchodoch

Nenechajte sa nachytať na dobrom marketingu v obchodoch. Je jedno, že je niečo v super zľave alebo extra výhodné. Ak to nutne nepotrebujte, nevenujte tomu žiadnu pozornosť.

10. Ak dovolenku, tak lacnejšiu

Ak je pre vás nutnosť každý rok dovolenkovať, vyberte si lacnejšiu alternatívu. Každý druhý rok dovolenkujte niekde na Slovensku. Turistika, hrady, jaskyne… je tu toho dosť na obzeranie.

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness