Select Page

Ako v živote nestratiť samu seba

Ako v živote nestratiť samu seba

Už ako maličkí si v istom období začíname uvedomovať sami seba. „Ja“ s nami potom zostáva celý život. Rokmi sa meníme, situáciami múdrieme, dospievame v zrelé (niektorí v nezrelé) osobnosti. Avšak hlavne u žien sa stáva, že v období, kedy prídu deti, si žena takmer úplne prestáva všímať svoje „ja“ a svoje potreby a venuje sa výlučne potrebám ľudí okolo seba.

Áno, je správne starať sa o svojich blízkych, vnímať ich potreby. Nie je však správne zanedbávať seba. Človek, ktorý sa stará o iných a venuje im veľa svojho času a energie, potrebuje túto energiu opäť niekde nadobudnúť. Čo robiť, aby ste sa opäť vyzbrojili energiou a dobrou náladou?

Človek je tvor spoločenský

Snažte sa popri všetkých tých povinnostiach nájsť čas napríklad na kino. Či tam pôjdete s priateľkami alebo s manželom, nie je až tak dôležité. Potrebujete vidieť okolo seba iných ľudí, cítiť sa byť súčasťou napríklad aj tejto skupiny.

Každý deň si nájdite chvíľu

Každý deň si nájdite chvíľu, v ktorej sa budete sústrediť aj na svoje potreby. Ak sa ani na chvíľu nezastavíte, ako prídete na to, že vám čosi chýba? Organizmus ste naučili fungovať v rýchlosti, a tak si nestíhate často svoje potreby ani uvedomovať. Zastavte sa, vyložte si nohy a len tak popíjate chutný čaj. Myšlienky sústreďte na niečo pekné, na niečo, na čo sa napríklad tešíte.

Občas si od srdca zaspievajte a zatancujte

Pokojne aj sama. Je to skutočne uvoľňujúce, vypustíte zo seba napätie a trochu natiahnete svaly.

Ak môžete, každý deň si urobte hodinovú prechádzku

Najlepšie je nasmerovať to do prírody. Niekam, kde je príjemné ticho. Zelená upokojuje. Byť často zavretý medzi štyrmi stenami nie je výhra, aj keď sa na to dá zvyknúť. Vyhnite sa vysedávaniu pred televíziou.

Čítajte knihy

Čítajte knihy, ktoré vás trochu nakopnú alebo potešia dušu.

Nepoddajte sa stereotypu

Aspoň raz do týždňa urobte niečo, čím vybočíte z kruhu povinností. Nezabudnite na tú bláznivú a veselú časť vo vás. V tomto by sme si mali brať príklad z detí.

Robte šťastnými nielen iných, ale aj seba

Potešte sa občas maličkosťou, oblečte sa nie len narýchlo a s dôrazom na praktickosť, ale občas siahnite aj na kúsky, ktoré lahodia aj vášmu oku.

Dnes je to sedem tipov, no dalo by sa napísať i ďalších sto. Každý človek vie, čo ho teší, alebo kde naberie sily. Základ je nezabúdať aj svoje potreby. Šťastný človek môže šťastie rozdávať priehrštím.

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness