Select Page

Alergie u dospelých

Alergie u dospelých

Alergia je prehnaná odpoveď imunitného systému na niektoré látky. U niektorých ľudí sa prejaví už v detskom veku, u iných až v dospelosti.

Lekári predpokladajú, že alergie, ktoré sa prejavia až v dospelosti, nezapríčinil dedičný faktor, ako tomu býva u detí, ale vplyv stresu, znečisteného životného prostredia, konzervované a geneticky modifikované potraviny a častý pobyt v klimatizovaných budovách.

Ako zistiť, či sa jedná o alergiu?

Alergia sa dá ľahko pomýliť s vírusovým ochorením, prechladnutím alebo nevoľnosťou. Ale sú tu isté rozdiely, ktoré vám môžu pomôcť ich rozpoznať:

  • Pri alergii sa nevyskytuje teplota. Výtok z nosa pretrváva dlhšie než sedem až desať dní. Je vodnatý, číry alebo jemne sfarbený do biela.
  • Kašeľ je dlhodobý, zväčša suchý.
  • Svrbia vás oči a sú začervenané. Pod očami sa vám urobili tmavé kruhy.
  • Alergia je celoročný problém. Väčšina alergikov má najsilnejšie prejavy v lete. Pri bežných chorobách sa symptómy vyskytujú v chladnejších mesiacoch.

Alergia na potraviny

Najčastejšie prejavy potravinových alergií sú častá nevoľnosť, hnačka alebo zápcha, bolesti brucha, svrbivá kožná vyrážka, opuch pier alebo ekzém. Objavia sa behom niekoľkých hodín po požití alergénu. Ak sa vaše tráviace problémy vyskytujú opakovane, treba im venovať pozornosť. Potravinové alergie tiež často sprevádzajú aj problémy so spánkom alebo podráždenosť.

Intolerancia potravín

Nepodceňujte príznaky

Najčastejšou chybou, ktorú urobí dospelý alergik je, že sa buď lieči sám, alebo sa nelieči vôbec. Takýto prístup môže mať vážne následky. Ak sa alergia nelieči, môže prerásť až do atopického ekzému alebo astmy. Pri potravinovej alergii sa navyše vystavuje riziku anafylaktického šoku. Častou komplikáciou je aj narušenie imunity.

Navštívte lekára

Voľno predajné lieky sú iba dočasným riešením. Je potrebné nechať sa vyšetriť odborníkom. Okrem kožných testov, pri ktorých sa zisťuje, na čo ste alergický, vám vyšetrí aj krv, aby otestoval vašu imunitu. Potom vám nasadí vhodnú liečbu. A to nie len antihistaminiká, ktoré zmierňujú prejavy alergií. V súčasnosti sa už mnohé alergie dajú celkom vyliečiť.

O autorovi

Eva Kevicka

Mám rada farby a plátno, pohyb, ktorým sa dá vyrozprávať príbeh, aj slová, ktoré tvarovaním do viet prinášajú svoje posolstvo. Text je pre mňa viac než písmená položené na papier. Text je umenie.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk