Select Page

Čo mi nikto nepovedal o strate mojej mamky

Čo mi nikto nepovedal o strate mojej mamky

Je to už mesiac, čo ma moja mamka „opustila“. Pár týždňov dozadu sme ešte slávili moje 25. narodeniny. A teraz som pre ňu vyberala rakvu. Kým som dostávala enormne veľa podpory od rodiny a priateľov, tak som si priala, aby mi niekto okrem sympatií a modlitieb vysvetlil, ako vyzerá realita smrti – aj keby to znamenalo, že sa dozviem ťažkú pravdu.

Ak ste práve stratili niekoho milovaného alebo sa pripravujete povedať niekomu zbohom, tak vám tu píšem štyri veci, ktoré je dobré mať na pamäti, ak prechádzate trúchliacim obdobím:

1. Vaši priatelia či známi môžu byť tiež v rozpakoch

Budú trúchliť s vami, ale ich vlastným spôsobom. Niektorí k vám prídu a budú vám ponúkať modré z neba v nádeji, že vás to uteší. Lenže vy viete, že tak to nefunguje. Iní zase s vami prerušia spojenie. A tí, ktorí sa dištancujú, prečo sa tak zachovajú? Neznamená to, že vás nemajú radi, zachovajú sa tak preto, lebo si nie sú istí, ako sa vyrovnať s vašou stratou. Ale vy viete, že to jednoducho ani nejde.

Hovorí sa, že čas všetko vylieči.. A myslíte si, že to platí aj v tomto prípade? Pochybujem, vždy mi bude moja mamka chýbať. Nikto z nás nechce čeliť smrti a obzvlášť v mladom veku. Priatelia sú na to, aby si navzájom pomáhali. Preto si buďte istí, čo od nich očakávate či je to rameno, na ktorom môžete plakať alebo len potrebujete svoj priestor na premýšľanie.

 

2. Je to ojedinelý žiaľ, dajte si pauzu

Je úplne jedno, či ste stratili milovanú osobu nečakane alebo ste to už vedeli mesiace dopredu. Nezáleží, či ste to čakali alebo nie, aj keď to čakáte, smrť vás i tak prekvapí. Nie je tu žiadny správny návod na chovanie.

Strávila som časť minulého roka v úzkosti, neustále čakajúc na telefonát, ktorý by odhalil to, čoho som sa najviac obávala. Premrhala som nekonečne veľa času pátraním po ochorení, čo mala moja mamka. Aké sú vyšetrenia, aké príznaky sa prejavujú v rôznych štádiách. A viete, čo som zistila? Že už neostáva veľa času.

Keď som dostala telefonát, v ktorom mi povedali, že mojej mamke ostávajú len dva týždne života, spočiatku som ostala prekvapená, ale na konci toho všetkého som cítila úľavu. Prečo úľavu?  Lebo raz ten deň musel prísť a viem, že ju už nič nebolí.

Prišiel ten čas, prišiel naozajstný zármutok. Čakala som to a bola som relatívne vyrovnaná. Neustále som cítila, že niečo nie je v poriadku so mnou, že necítim ten zdrvujúci pocit zúfalstva v každej jednej sekunde dňa.

Pravdou je, že každý smúti inak a nie je tu žiadny správny návod, ako sa dá vyrovnať so stratou milovanej osoby. V tých naozaj najhorších situáciach som vtipkovala a smiala sa, typický môj štýl a možno to niekomu mohlo prísť necitlivé až hlúpe, lenže v tom okamihu to bolo to, čo mi pomohlo sa cítiť lepšie. Verte či nie, ale je na mieste byť sebeckí a mať priestor pre seba, pre to, čo vám pomáha túto situáciu zvládať.

3. Rozhodnutia budú naozaj ťažké

Po tom, čo som dostala telefonát, že mojej mamke ostávali už iba dva týždne života, okamžite som išla za ňou, aby som s ňou strávila jej posledné dni života. Behom toho týždňa sa jej stav rapídne zhoršil – zobrala som ju na jej posledný výjazd do nákupného centra, aby som ju troška rozveselila. Milovala nákupy.

Na rad prišla otázka, či s ňou mám ostať jej posledný týždeň života alebo sa mám vrátiť naspäť k svojmu životu. Moje srdce mi hovorilo, že nechcem vidieť jej pár posledných chabých momentov – chcela som si ju zapamätať ako tú najlepšiu mamu na svete, v tom najlepšom svetle. Pýtala som sa nespočetne veľa mojich priateľov aj rodiny, čo mám v tomto období robiť, naliehavo som potrebovala poradiť.

Naučila som sa, že toto rozhodnutie nie je ich a nakoniec by to bolo to, s čím by som musela žiť až do konca svojho života. Samozrejme, že si môžete uľahčiť bremeno, avšak pýtaním sa ľudí, čo by oni robili vo vašej situácií sa nebudete cítiť lepšie.

Ak ale chcete radu, opýtajte sa niekoho, kto nie je do toho až tak emocionálne zainteresovaný, možno vám to vaše rozhodnutie potvrdí, prípadne vyvráti. Ale nezabúdajte, malo by to byť vaše rozhodnutie.

 

4. Môžete sa cítiť vyčerpaní

Strata milovanej osoby, špeciálne rodiča je naozaj bolestivá strata. Výlev lásky od rodiny, priateľov a známych vám prinesie tonu sĺz, kým emócie, ktoré cítite vás zhodia na kolená. Aj keď som pomerne zmierená so smrťou mojej mamky, od kedy je koniec toho dlhého boja, ešte stále sa cítim nezvyčajne unavená. Žiaľ podlomí vašu dušu a unaví vás.

Problémy so spánkom a málo energie sú bežnou reakciou zármutku. Šetrite sa a dovoľte vášmu telu spomaliť. Priatelia a rodina pochopia, že ste neschopní spĺňať sociálne povinnosti. A aj keď sa celú noc vyspíte, tak stále sa môžete cítiť vyčerpane. Ak to je váš prípad, tak som zistila, že cvičenie alebo iné aktivity sú trochu prospešné. Žiaľ nezmizne, ale vyčerpanosť povolí.

Stratiť mamu je skutočne bolestivé. Neopísateľne bolestivé! Verím, že naši milovaní nás nikdy skutočne neopustia. Namiesto toho kráčajú pri nás a žijú v nás. Ich láska je taká jasná, že si to nevieme ani predstaviť. Nedočkavo čakám na znamenie, či už ide o radostné situácie alebo tie bolestivé. Viem, že to bude ťažké, ale na druhej strane viem, že moja mamka ma podporí v jej vlastnom svete. Dovtedy, budem pracovať na tom, aby som sa necítila vinná za to, že si žijem svoj život, kým ona musela odísť.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness