Select Page

Deti a strava

Deti a strava

Médiá dennodenne chrlia nové a nové informácie, medzi nimi sú však často zamiešané aj také, ktoré sú staré a neaktuálne. Mnohé mamičky sa strachujú o to, čím kŕmiť detičky do troch rokov. Niektoré to riešia tak, že čo chutí im, bude jesť aj dieťa. To však nie je veľmi správne riešenie.

Prinášame vám niekoľko pravidiel, s ktorými pri strave detí do troch rokov nič nepokazíte. Predovšetkým je veľmi dôležité, aby sa matka cítila v pohode, deti ľahko nasávajú emócie, ktoré ich obklopujú. Matka je veľmi dôležitým ukazovateľom toho, ako sa budú deti cítiť. Vo veľkej miere to ovplyvňuje i stravovanie.

1. Dajte si záležať na tom, aby bola základom jedálneho lístka zelenina.

2. Kým je dieťa maličké, snažte sa jedlá nesoliť a nekoreniť. Takisto sa vyhýbajte sladeným nápojom.

3. Často sa stáva, že dieťatku tečú slinky, keď sa díva na vaše jedlo. Niektorí rodičia automaticky dieťaťu to jedlo ponúkajú. Treba si však uvedomiť, že malé dieťa ešte nemá na niektoré jedlá stavaný žalúdok.

4. S deťmi je potrebné hovoriť o stravovaní. Mali by sa postupne učiť napríklad tomu, že nie je dobré jesť priveľa sladkostí a pod.

5. Snažte sa čo najčastejšie variť. Aj keď kúpite kvalitné polotovary, nič sa nevyrovná domácej strave a čerstvým surovinám.

6. Uvedomte si, že to vy máte v moci detskú imunitu. Životný štýl, akým sa uberáte vy, dopadá i na dieťa.

7. Jedlo by nemalo byť pre dieťatko niečím, čoho sa bojí a k čomu má odpor. Preto nie je najlepším riešením doslova nútiť deti do jedenia. Možno na niektoré potraviny iba potrebuje viac času. Pravidelne dieťaťu ponúkajte zeleninu, skôr či neskôr ju začne prijímať a zvykne si na ňu.

8. Rodina je základným pilierom, čo sa týka preberania stravovacích návykov. Snažte sa dieťaťu preto poskytnúť vzor hodný nasledovania.

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness