Select Page

Galéria Borghese – málo známy klenot

Galéria Borghese – málo známy klenot

Plánujete výlet do Ríma a premýšľate, čo okrem Kolosea a Vatikánu stihnúť? Prípadne milujete umenie a chceli by ste si rozšíriť svoju „zbierku“ navštívených galérií? Či len neviete ako využiť predĺžený víkend? Vydajte sa do talianskeho Ríma a objavte Galériu Borghese.

Táto úžasná výtvarná galéria v širšom centre Ríma je zážitkom pre všetky zmysly. Nachádza sa vo vile Borghese, v okolí ktorej je obrovský park s nádhernými záhradami. Tie priam lákajú na prechádzku, či jazdu na bicykli, ktorý si na mieste môžete požičať a svoju návštevu ozvláštniť.

Umeleckú zbierku, ktorá je základom galérie, tvorí kolekcia diel, ktorú založil kardinál Scipione Borghese na začiatku 17. storočia. Tento milovník umenia nielenže zbieral fantastické kúsky malieb či sôch, ale dokonca aj priamo zamestnával mnoho významných umelcov, predovšetkým Caravaggia a Berniniho.

Galéria si dodnes zachovala svoj charakter – exponáty sú totižto vystavené v pôvodnej rezidencii kardinála, ktorá oproti iným svetovým múzeám nie je až tak rozsiahla – zahŕňa dvadsať miestností na dvoch poschodiach. Vďaka tomu je však stále možné vnímať expozíciu ako súkromnú galériu veľkého milovníka umenia.

Nutné je však poznamenať, že vila samotná je obrovským umeleckým dielom a tak pri jej prechádzaní budete upierať zrak nielen na jednotlivé exponáty od Tiziana, Rubensa, či Santiho, ale aj na samotný interiér a to od stropov až po podlahu.

Návštevu galérie si však dôkladne naplánujte, lístky zvyknú byť vypredané aj niekoľko týždňov dopredu. Dajú sa však zakúpiť online, pričom je nutné si vybrať konkrétnu hodinu, ku ktorej vám bude vstup umožnený.

Na prehliadku máte následne dve hodiny, počas ktorých sa môžete po vile pohybovať. Neobávajte sa, stanovený čas vám bude pohodlne postačovať. Galéria Borghese totiž zaujme viac kvalitou ako kvantitou. A okrem toho, že sa do nej zamiluje každý milovník umenia, dokáže očariť aj laika, ktorý má zmysel pre krásu. Dajte jej šancu, určite neoľutujete.

O autorovi

Natali

Komunikatívna absolventka Masarykovej univerzity, ktorá síce má vyštudovanú európsku politiku, no rada píše o všetkom, čo ju zaujíma - od módy, cez kultúru a umenie až po verejné dianie. Miluje cestovanie, výborné jedlo, kvalitnú kávu a sarkazmus. Nebojí sa nových výziev, aj keď často ide hlavou proti múru. O to zaujímavejšie sú však potom jej príhody a zážitky.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness