Select Page

Jednoduché kroky, ktoré vám pomôžu pochopiť moderné umenie

Jednoduché kroky, ktoré vám pomôžu pochopiť moderné umenie

Stalo sa vám, že ste na výstave umeleckých diel nevedeli zaradiť obraz do obdobia či umeleckého smeru, ktorý sa využil pri maľbe daného obrazu? Rozpoznať umelecké diela a vedieť ich správne zaradiť do obdobia je vec, ktorá je v týchto rokoch viac než žiadúca. Ak však nemáte čas na dlhé poučky, Lajf vám prináša základné typy umeleckých smerov, ktoré sú vďaka svojim typickým či skôr atypickým znakom ľahko odlíšiteľné od ostatných.

Abstraktný expresionizmus

Vyznačuje sa množstvom rôznych farieb, nesúmerných, prelínajúcich sa čiar. Tieto diela často budia dojem, že autor pri ich tvorbe urobil množstvo chýb. Diela pôsobia spontánne a nemajú jasne definovaný motív.

Konceptualizmus

Ak natrafíte na záchodovú misu, odpadky alebo ďalšie predmety, s ktorými sa stretávate každý deň, vystavené v sklenenej vitrínke, pozeráte sa na prácu konceptualizmu.

Surrealizmus

Obrazy tohto druhu umenia sa vyznačujú atypickosťou. Môžu pôsobiť bizarne, priam ako nočné mory. Práve surrealizmus totiž kladie dôraz na vnútorné pocity autora a skutočný pohyb myslenia. Odpútava sa od vonkajšej reality a zobrazuje vnútorné predstavy podobné snom.

Popart

Diela pôsobiace ako reklamy z časopisov, striedanie rôznych farieb a opakujúce sa rady vyobrazení a produktov. Typické sú najmä jasné a sýte farby.

Inštalačné umenie

Môžete prechádzať cez exhibičnú halu, kde sú na svojich sedadlách postavy s maľovanými výrazmi tváre. Toto umenia sa vyznačuje najmä tým, že si výstavu nielen prezeráte, ale môžete sa jej pokojne dotknúť a tým viac precítiť celé portfólio diel.

Op – art (optické umenie)

Ak sa pristavíte pri obraze, ktorý sa vám nakláňa, kolíše sa a vy máte pochybnosti či nie ste opitý, pravdepodobne sa pozeráte na diela Op – artu. Do tohto druhu umenia spadajú očné klamy . Najčastejšie ide o čiernobiele geometrické obrazce, ktoré sa navzájom prelínajú, a tým sa dosiahne optická ilúzia pohybu.

A teraz, keď už viete aký obraz spadá do akého druhu umenia, môžete pokojne vyraziť na výstavu a ohúriť tak vašich priateľov a známych!

O autorovi

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness