Select Page

Každý si to zaslúži

Každý si to zaslúži

Každý z nás má v živote určitú úlohu, resp. úlohy. Máme svoju úlohu v rodine, medzi priateľmi, v práci. Aj keď sú niektoré z týchto úloh ocenené peniazmi, v skutočnosti ide o akýsi výmenný obchod. Môžeme mať perfektný plat, ak však nemáme skutočné úprimné ocenenie, máme pocit, že sme zbytoční, nie dosť dobrí…

Ocenenie. Veľa sa od neho odvíja. Matka potrebuje ocenenie od manžela, že sa príkladne stará o deti a domácnosť. Zamestnanec potrebuje ocenenie, ktoré ho motivuje k práci. Dieťa potrebuje ocenenie, aby sa cítilo dosť dobré… a predsa nám to mnohým chýba.

Čo je také ťažké na ocenení, že si ho navzájom ľudia nevedia poskytnúť?

Dali ste si už otázku, či dostatočne oceňujete ľudí okolo seba? Možno áno, možno nie. Každopádne, vec je jasná: zvykli sme si na to, že všetko, čo je človek pre iného človeka ochotný urobiť, je samozrejmosťou. Nič však tak samozrejmé nie je, všetko je pominuteľné. Vráťme sa teda k otázke, čo je ťažké na oceňovaní? Nestojí nás predsa nič, iba pár milých slov a trochu všímavosti. Odpovede by pravdepodobne neboli rovnaké. Niekomu v tom bráni pýcha, niekomu jeho vlastné pocity menejcennosti, niekomu závisť. V konečnom dôsledku však trpia všetci. Jedných zožiera ich osobný problém, druhých nedostatok ocenenia.

Ocenenie je uvedomenie si hodnoty toho druhého. Najprv si však musíme uvedomiť aj svoju vlastnú hodnotu. Byť vďačný neznamená byť slabý. Vyjadriť vďačnosť je esencia, ktorá vylepšuje všetky vzťahy a jej pozitívny účinok sa šíri. Dnes to môžete byť vy, kto prekročí pevnosť, ktorú okolo seba staviame. Dnes môžete oceniť kolegu za nejakú maličkosť, zajtra kolega ocení svoju ženu, žena svoje dieťa a tak ďalej. Nemení sa svet na lepšie miesto práve vďaka takýmto gestám?

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

1 komentár

  1. Ono keď niekoho úprimne pochválite tak v nejakom hlbšom ponímaní pomôže človek súčasne aj sám sebe. A svet sa naozaj stáva lepším.

    Odpoveda

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness