Select Page

Manželstvo je oveľa ťažšie po deťoch

Manželstvo je oveľa ťažšie po deťoch

Keď som bola zasnúbená, často som počula o tom, aké ťažké je manželstvo. Každý naokolo mi hovoril, že musím dennodenne pracovať na našom vzťahu, aby sme mali pekné manželstvo. Zdala sa to byť tá najťažšia vec, ktorú som v živote robila – samozrejme až dokým neprišli deti. Avšak, nezdalo sa mi to ako pravda.

Manželstvo bolo vlastne pre mňa celkom ľahké. Nepociťovala som, že musíme na ňom pracovať každý deň, aby nám fungovalo. Bolo to ľahké, nenútené. Boli sme šťastní, vedeli sme sa porozprávať a sotva sme sa hádali. Tak to bolo, až kým sme sa nestali rodičmi a vtedy som si uvedomila, aké ťažké môže byť manželstvo, pretože úprimne, manželstvo je oveľa ťažšie po deťoch.

Keď sme sa ja a môj manžel vzali, tajne som dúfala, že sme na tom o trochu lepšie oproti každému, kto tvrdil, že manželstvo je ťažké. Nepredstavovala som si, že vždy to pôjde, že cez to budem ľahko plávať, ale myslela som, že sme nejako lepšie vybavení zvládnuť tie vlny, ktoré pred nás život hodí zahŕňajúc to, kedy sme sa stali rodičmi. Hoci, netrvalo dlho, po tom, čo som porodila naše deti a uvedomila si ako veľmi som sa mýlila. Z nášho jednoduchého manželstva zrazu vzniklo niečo neuveriteľne ťažké, a pretože sme si vždy užívali ľahký vzťah, nevedela som ako to zvládnuť. Taktiež môj manžel.

Aj keď sa náš vzťah stal silnejším behom tých posledných 5 rokov, od kedy sme sa stali rodičmi troch deťúreniec, aj tak viem, že čo sme raz mali, už nikdy nebudeme mať a že to už nikdy nebude také nenútené a ľahké.

Myslela som si, že som pripravená na nekončiace noci bez spánku, pretože som mala moje prvé dieťa týždeň po tom, čo som dokončila vysokú školu. Už som bola zvyknutá byť celú noc hore alebo vstávať o 4 ráno, aby som napísala esej, ktorú som odkladala na dokončenie. Bola som zvyknutá na stres. Bola som zvyknutá na nepredvídateľný rozvrh. To bol život, na ktorý sme boli s manželom už zvyknutí. Zistila som, že naša premena na rodičov nebola príliš veľká. Zjavne som sa mýlila.

Aby som bola úprimná, naše manželstvo nebolo rovnaké, ako sme mali predtým, než sa narodili deti. To sa zmenilo momentom, kedy som prvýkrát držala nášho synčeka v náručí. Tak isto sme sa zmenili aj my. Vyčerpanie z nového rodičovstva, avšak, nebolo to to isté vyčerpanie, na ktoré som bola zvyknutá. Bolo hlbšie a viac fyzicky a psychicky pohlcujúce. Energia, ktorú som zvyčajne dávala do vzťahu s mojim manželom, bola zničená požiadavkami môjho materstva. Aj keď moje dni doma s mojim novorodeniatkom boli osamelé, ťažko som potom mala túžbu rozprávať sa s manželom na konci dňa, keď prišiel domov. Bola som príliš vysilená zo starostlivosti o nášho syna.

Nie len to, že som sa nechcela rozprávať o mojom vlastnom dni a dokonca o ňom ani počuť, nemala som energiu sa vôbec rozprávať. Bola som zvyknutá, že môj manžel vždycky intuitívne vedel, čo potrebujem, ale teraz keď som matkou, sa zdá akoby sa všetko zmenilo cez noc. Ja som si dokonca nebola ani plne vedomá, aké sú moje potreby, ale vedela som, že nie sú uspokojené. Po prvýkrát som sa musela naučiť ako komunikovať, čo nebola ľahká úloha, kým som súčasne bojovala s kľukatou cestičkou rodičovstva.

Musela som si vedome pripomínať, že sa mám starať o svoje manželstvo. Pripomínať, že sa musím pozerať na manžela ako na osobu, ktorú milujem, nie iba ako rodičovského partnera.

Museli sme kompletne prepracovať náš vzťah, odznova sa učiť všetko, čo sme si mysleli, že vieme jeden o druhom, a aby som bola úprimná, naše manželstvo už nikdy nebolo také aké bolo, keď sme deti ešte nemali. To všetko sa zmenilo, keď mi bol náš syn uložený do náručia. A tak isto aj my sme sa zmenili. Nikdy som si nemyslela, že tu budú dni kedy si budem musieť pripomínať pozdraviť sa manželovi, keď príde domov alebo nezabudnúť mu dať bozk na rozlúčku, pretože som bola unesená každodennou starostlivosťou o naše deti. Teraz sa na neho pozerám ako na úľavu od nepretržitých požiadaviek našich detí.

Musela som si vedome pripomínať, že sa mám starať o naše manželstvo, pripomínať, že sa mám pozerať na manžela ako na osobu, ktorú milujem, nie iba ako na rodičovského partnera. S nepretržitými požiadavkami našich troch detí, ktoré teraz už máme, že je to oveľa, ale naozaj oveľa ľahšie povedať ako urobiť. Odkedy sme sa stali rodičmi, náš vzťah už viac nie je centrom môjho života a ja musím ťažko pracovať na tom, aby som to uprednostnila a udržala „zdravé manželstvo“.

Aj keď sa náš vzťah stal silnejším, odkedy sme sa stali rodičmi, viem, že to už nikdy nebude také ľahké. Vždy tu budú pre nás nové prekážky, ktoré musíme prekonať a nové boje, ktoré musíme vyriešiť. Nezáleží na tom, aké ťažké to je, ja viem, že je ľahké na to zabudnúť v závoji rodičovstva, na to, že náš vzťah bude vždy cenený úsilím. Len musím na to nájsť energiu.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness