Select Page

Moje myšlienky a obavy z materstva

Moje myšlienky a obavy z materstva

Materstvo je niečo, čo mi neustále behá mysľou, odkedy som spoznala svoju osudovú lásku. Nie som si presne istá, čo sa vo mne zmenilo, ale myslím si, že keď konečne spoznáš toho „pravého“, a že vieš, že bude otec vašich detí, tak máš tendenciu na to myslieť oveľa častejšie. Na to, že budem matkou myslím každý deň a mám toľko zmiešaných myšlienok, emócií a hlavne obáv ohľadne materstva.

MATERSTVO JE DAROM

Moja vlastná mamka hovorí, že materstvo je tá najlepšia výhra a ja cítim, že raz tieto slová budem cítiť rovnako. Nemôžem sa dočkať, kým budem matkou. Viem, že sa nemôžem dokonale pripraviť na túto rolu, ale už sa neviem dočkať kedy tie dni prídu.

Pamätám sa, ako som sa v lete zamilovala do tých prekrásnych dojčiat, keď som pracovala ako opatrovateľka, a že to bola tá najťažšia vec od nich odísť, keď som nastúpila do školy. Ja si dokonca tú lásku ani neviem vysvetliť. Ako sa posledné týždne míňali, zvykla som ich kolísať a pozerať sa na nich, keď som ich mala vo svojom náručí spiace, mysliac na to, aké ťažké bude ich opustiť. Už vtedy som cítila materskú lásku a tá je naozaj prekrásna.

Rozmýšľam nad tým, že keď som sa tak veľmi zamilovala do detí iných rodičov, tak potom ako hlboko budem milovať to svoje dieťa?

NAČASOVANIE

S priateľom máme naplánovanú svadbu na koniec mája. On bude mať tridsať, ja budem mať dvadsaťpäť. Je zábavné ako sa pozerám sem a tam mojou mysľou, tackajúc sa časom, kedy budem mať deti. Sú tu dni, kedy myslím na to, ako sa chcem začať pokúšať o dieťatko hneď po svadbe. Vidím sa ako mladá a krásna mamička, ktorá má energiu behať okolo svojich ratolestí.

Ale faktom je, že po našej svadbe budem tri mesiace inžinierkou a chcem si hľadať prácu. Premýšľam nad tým, kde by som chcela byť o pár rokov, čo všetko chcem dokázať v mojej kariére predtým, ako budem matkou. Budem mať skoro tridsať rokov a môj muž bude mať tridsaťpäť rokov. Nebude už potom neskoro na deti?

Potom sú tu dni, kedy rozmýšľam, koľko mi toho chýba k uskutočneniu a dosiahnutiu týchto cieľov v mojom živote. Ako môžem dosiahnuť moje ciele a sny, ak mám dieťa pri sebe, vyžadujúce moju neustálu pozornosť a energiu? To si bude vyžadovať veľa energie a snahy. Nie som si istá, či to dokážem urobiť aj s tým dieťatkom, aj keď by som ostala žienka domáca. Dokonca, potom by som mala asi ťažko čas na seba! Čo ma privádza k ďalšej otázke nižšie.

ŽIENKA DOMÁCA VS. KARIÉRNA MATKA

Jedna z mojich najväčších obáv je, že dokončujem vysokú školu, budem inžinierkou a potom to všetko zahodím, aby som bola žienkou domácou, keď sa moje dieťa narodí, pretože jednoducho nemôžem nechať jeho alebo ju doma s inými. Aby bolo jasno, samozrejme nemám absolútne nič proti žienkam domácim. Dokonca ich obdivujem a skláňam im poklonu, za všetko, čo robia.

Moja mamka bola žienka domáca skoro 10 rokov a dokonca to milovala. Som len nervózna, zamýšľajúc sa nad časom, peniazmi a energiou, ktoré som vložila do môjho vzdelania a ako tým nechcem plytvať. Toto je rozhodnutie, ktorému skutočne verím a nebudem schopná to rozchodiť, pokým nebudem mamou. Myslím si, že kariéra bude pre mňa vždy dôležitá, takže pochybujem, že ostanem žienkou domácou na dlhší čas.

Vidím to tak, že ak sa stanem mamou, tak pravdepodobne ostanem doma na niekoľko prvých rokov môjho rodičovského života, dokým on alebo ona pôjde do školy. Robí ma to zlou osobou, keď chcem „vyhodiť“ svoje vzdelanie? Toľko veľa emócií a toľko veľa stresu.

Keď som o tom hovorila s mojou vlastnou mamou, ona trefne niečo poznamenala. Povedala, že ženy, ktoré často čakajú, chcú si najprv vybudovať kariéru, potom chcú dieťa. Ale to sa často pretiahne až do štyridsiatky a potom majú problémy s počatím. V akom bode mojej kariéry sa budem cítiť, že som to „vybudovala“? Kedy dosiahnem ten kariérny vrchol? Myslím si, že budem neustále bojovať pre ten perfektný moment, kedy budem cítiť, že som „to“ dokázala.

VZDAŤ SA ČASU PRE SEBA

Bojím sa aj toho, či budem mať vôbec čas pre seba a svojho manžela, keď budem mať dieťa. Aby som bola úprimná, som celkom sebecký človek. Milujem, keď máme čas pre seba, milujem, keď máme rande a milujem, keď sme proste my dvaja. Pre mňa je až strašidelné myslieť na to, aké vyčerpávajúce materstvo bude a koľkých vecí sa budem musieť vzdať. Kedy budem pripravená vzdať  sa týchto vecí? Budem vôbec niekedy pripravená? Cítim sa sebecky už aj teraz.

Budem mať dvadsaťpäť rokov, viem, že som stále veľmi mladá, ale niekedy cítim, že moje biologické hodiny už tikajú. Pominú niekedy moje obavy? Budem sebeckou matkou, pretože budem sklamaná za to, že som sa vzdala mojich snov? Budem sa musieť vzdať všetkých svojich cieľov a snov? Ak musím hádať, tak si myslím, že keď sa stanem matkou, vytvorím si nové sny, sny pre moje dieťa.

Odkaz pre vás, všetky matky tam vonku: Rada by som počula vaše myšlienkové pochody a ako ste sa vy rozhodli, kedy je čas na dieťa. Je vôbec niekedy ten správny čas? Prosím zanechajte mi vašu odpoveď nižšie 🙂

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness