Select Page

Na čo dávať pozor, aby ste neprišli o dôveru dieťaťa?

Na čo dávať pozor, aby ste neprišli o dôveru dieťaťa?

Výchova nie je niečo, čo sa dá zvládnuť úplne dokonale. Rodičia si svoju rolu nemôžu nacvičiť „nanečisto“, sú rodičmi prvýkrát. Sú však dôležité veci, o ktoré by ste mali dbať. Je to dôvera detí vo vás. Deti, ktoré už v útlom veku nedôverujú rodičom, prenášajú tento postoj do svojej budúcnosti. Bez dôvery nie je možné žiť kvalitný a plnohodnotný život. Prečítajte si 10 vecí, ktorými búrate detskú dôveru.

1. Ak niečo dieťaťu sľúbite, splňte to. A ak viete, že plnenie sľubov vám nejde, nič nesľubujte. Dôvera detí klesá každým vaším nesplneným sľubom.

2. Nikdy mu nehovorte, že je hlúpe! Nebude sa cítiť dostatočne dobré a stratí dôveru vo vašu lásku.

3. Nevyvolávajte v ňom strach. Mnohí rodičia si totiž detskú poslušnosť budujú prostredníctvom strachu. Buďte si však istí, že čím viac strachu zasejete do jeho srdca, tým menej lásky pre vás zostane.

4. Ak ho za niečo pochválite a následne sa na tom budete v kuchyni s manželom alebo kamarátkou smiať, rapídne tým znížite dôveru dieťaťa vo vás. Ono totiž nie je ani hluché, ani hlúpe. Rozumie emóciám niekedy viac než dospelý.

5. Majte otvorenú náruč pre jeho emocionálne potreby. Nedostatok času je to najhoršie, čo môžete dieťaťu urobiť. Dieťa nepotrebuje najnovšie drahé hračky. Potrebuje vašu náruč, vašu láskavosť, váš čas.

6. Dôvera padá, keď svoje dieťa nepočúvate. Venujte plnú pozornosť jeho slovám. Neemailujte pri tom. Cíti, keď je druhoradé.

7. Keď klamete. Každý z nás aspoň raz klamal. Ak sa vám to stane, snažte sa o to, aby pri tom nebola vaša ratolesť. Pamätajte tiež, že dieťa si veľmi rýchlo berie príklad od rodičov. Stráca dôveru v niekoho, kto klame.

8. Ak dieťaťu niekto ubližuje, či už v škole alebo vonku, nepreháňajte to so starostlivosťou, ale ju ani nezanedbávajte. Jeho dôveru sklamete, ak si jeho „detské“ problémy nebudete všímať.

9. Dbajte aj na dobrý vzťah s partnerom. Ak vidí vaše časté hádky, dôvera v rodičov v ňom ochabuje.

10. Ak dieťaťu niečo vštepujete, musíte tieto zásady dodržiavať aj vy. Dôvera dieťaťa klesá, ak vidí, že rodič hovorí jedno a robí druhé.

Dôvera je krehká vec, o tom ste sa iste vo svojom živote presvedčili aj vy. Snažte sa preto o to, aby sa vaše dieťa vzácnej dôvery mohlo držať čo najdlhšie a najpevnejšie.

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness