Select Page

Na výlet za spoznávaním hradov a zámkov: Perly stredného Slovenska

Na výlet za spoznávaním hradov a zámkov: Perly stredného Slovenska

V minulom článku sme sa venovali hradom na východnom Slovensku, dnes sa pozrieme na perly stredného Slovenska. Na strednom Slovensku môžete vidieť mnoho odtieňov krásy, od jaskýň, cez krásne vodopády až po hrady. Jeseň je ako stvorená na výlety po hradoch. Spoznáte kus slovenskej histórie, môžete kráčať po ceste, po ktorej kedy chodili páni či princezné, dotýkať sa múrov, v ktorých sa odohrávali mnohé príbehy. Vydajte sa na pustý hrad vo Zvolene, na Oravský hrad či na hrad Strečno:

Pustý hrad vo Zvolene

Hrad vo Zvolene

Pustý hrad sa nachádza na čiastočne zalesnenom vrchu pohoria Javorie pri Zvolene. Vedeli ste, že sa svojou rozlohou približuje Spišskému hradu? Na Pustý hrad vedie náučný chodník od zimného štadiónu vo Zvolene. Táto hradná zrúcanina sa môže popýšiť tým, že v roku 2015 archeológia objavili nález kompletne zachovaného jednosečného meča s drevenou rukoväťou zo 14. storočia. Tento hrad naozaj dýcha históriou.

Oravský hrad

Hrad v obci Oravský Podzámok

Oravský hrad sa dá považovať za dominantu. Stojí na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Návštevníci sa môžu pokochať múzeom na hrade, kde je archeologická, prírodovedecká, etnografická a historická expozícia. Na hrade sa konajú krásne a živé predstavenia, ktoré si vychutnajú nie len malí, ale aj dospelí milovníci hradov. V súčasnosti sú veľmi populárne najmä nočné prehliadky.Určite si takýto výlet naplánujte, pretože stojí za to!

Hrad Strečno

Stredoveký hrad Strečno

Stredoveký hrad Strečno sa vypína na vápencovom brale približne 700 rokov.  V minulosti bol považovaný za najbezpečnejšiu pevnosť na Považí. Dnes tam nájdete stálu archeologickú expozíciu, ktorá približuje obdobie od doby kamennej až po novovek. Na hrade sú prezentované aj rôzne druhy umenia ako rytierske predstavenia, sokoliarske umenie aj rôzne remeslá. Viete, že na tomto hrade žila Žofia Bosňáková prezývaná aj Svätica zo Strečna? Umrela, keď mala 35 rokov a neskôr sa jej telo v krypte našlo neporušené. Hrad Strečno vás so svojimi tajomstvami rád oboznámi a vy budete odchádzať s novými zážitkami.

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness