Select Page

Na výlet za spoznávaním hradov a zámkov: Perly východného Slovenska

Na výlet za spoznávaním hradov a zámkov: Perly východného Slovenska

Na sklonku leta je už pre väčšinu kúpanie sa v jazerách nemysliteľné. No aj tak nechcete sedieť doma, ale užiť si ešte teplé lúče. Ideálnym výletom preto môže byť chodenie po hradoch a zrúcaninách. Pre koho sú tieto výlety ideálne?

  • Pre ľudí s veľkou predstavivosťou
  • Pre ľudí s láskou k histórii
  • Pre všetkých, ktorí milujú spoznávanie Slovenska
  • Pre tých, ktorí majú aktívny prístup k životu

V troch článkoch vám dám niekoľko tipov, čo na Slovensku navštíviť. Dnes sa pozrieme na východné Slovensko. Ktoré hrady by ste pri svojich potulkách mali určite navštíviť?

Hrad Stará Ľubovňa

Viete, že v tomto kedysi ukrývali poľské korunovačné klenoty? Dokonca tam bol aj väznený Móric Beňovský – kráľ Madagaskaru, cestovateľ a šľachtic. Hrad bol postavený v 14. storočí, vlastnili ho Drugethovci. Na tomto hrade sa v roku 1772 ukončilo 360 ročné poľské spravovanie tohto územia. Hrad prešiel po požiare istými zmenami, takže neskôr mal už skôr renesančné tendencie. Na ľubovnianskom hrade na každý rok konajú rôzne historické predstavenia a určite stojí za to navštíviť ho a pokochať sa zachovalou históriou.

Spišský hrad

Spišský hrad by sme mohli označiť za takú najväčšiu perlu východného Slovenska. Ide totiž o najrozsiahlejší hradný komplex v strednej Európe! Právom je svetovým kultúrnym dedičstvom UNESCO. Spišský hrad vás do svojej histórie vtiahne historickými hrami, súbojmi, hudbou. V hrade nájdete stredoveké zbrane, historické remeslá a dokonca sa tam konajú aj nočné prehliadky. Viete, že Spišský hrad odolal mongolskému vpádu v roku 1241? A to sa podarilo iba málo hradom.

Kežmarský hrad

Tento hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Expozície ponúkajú lepší náhľad na dobu kamennú, tiež na sťahovanie národov. Nájdete tam tiež ukážky archeologického výskumu z nádvoria hradu. Keďže toto mesto bolo centrom remeselnej výroby, pokochať sa môžete ukážkou pracovných nástrojov remesiel. Pôvodne gotické sídlo prebudovalo rokmi na renesančné sídlo. Určite si zaslúži navštíviť ho.

Kaštieľ v Markušovciach

Ak chcete vidieť, aký nábytok a interiérové doplnky „fičali“ od 17.-20. storočia, určite navštívte práve tento kaštieľ. Nájdete tam však aj interiéry klasicistické, ktoré sú na poschodí. Tí, ktorí sú hudobne založení, si tiež prídu na svoje. V kaštieli nájdete totiž strunové a klávesové nástroje najmä z 19. storočia. Najcennejším kúskom je ale jednoznačne klavír z jaseňového dreva z roku 1846. Je nádherné zdobený slonovinou, perleťou aj striebrom. Kaštieľ v Markušovciach môže byť krásnym a zaujímavým výletom.

Tak čo? Našli ste v týchto tipoch hrad, ktorý ste ešte nevideli alebo sme vám ho pripomenuli a pôjdete sa naň znova pozrieť? Jedno či druhé – prežite krásny čas s niekým, koho máte radi.

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness