Select Page

Nie je parfum ako parfum

Nie je parfum ako parfum

Snáď každá z nás má aspoň jeden svoj obľúbený parfum/vôňu/voňavku… Niektoré ženy neriešia, či im vôňa pristane, stačí, že je to nejaká vôňa. Ak však milujete svet voňaviek, potom vám iste trvalo nejaký čas, kým ste našli tú správnu. Vy toho teda o vôňach asi budete vedieť dosť. Dnes však píšeme pre žienky, ktoré sa vo svete vôní až tak nevyznajú a chceli by.

Prvou základnou vecou, ktorú treba o parfumoch vedieť, je ich rozdelenie. Keď sa vône vyrábajú, deje sa to rôznymi postupmi a tiež s rôznou koncentráciou vonných látok. Najlepšie to asi spoznáte podľa ceny. Voňavka, ktorá stojí toľko, že sa vám až zakrúti hlava, má v sebe pravdepodobne vyššiu koncentráciu vonných látok. Voňavky sú podľa toho označované týmito značkami:

1. Parfum 

Je zvyčajne ten najdrahší kúsok. Má v sebe totiž najvyššiu koncentráciu vonných látok. Vôňa sa vyznačuje silnou intenzitou a vydrží veľmi dlho. Spravidla je potrebných len pár kvapiek.

2. Parfumová voda alebo tiež Eaude parfum

Tá je zložená z vonných olejov a alkoholu. Zatiaľ čo pri parfumoch môže byť až 50 % vonných olejov, parfumovaná voda ich obsahuje približne 15%. Aj cena je teda nižšia.

3. Toaletná voda alebo tiež Eaudetoilette

Má zvyčajne trochu menej prísad a je ľahšia. Zastúpenie vonných olejov sa v tomto prípade rovná približne číslu 8 %, často aj menej. Vôňa toaletnej vody je teda decentnejšia a trochu nenápadnejšia.

4. Parfumový hydrát

Napríklad neobsahuje alkohol. Predáva sa vo forme spreju. Ide o olej, ktorý je rozpustený vo vode a s jemným popraškom zanecháva príjemnú stopu vône. Parfumový hydrát sa hodí najmä do horúcich dní a je šetrný k pokožke, pretože ju tak nevysušuje.

5. Prirodzený alebo mechanický sprej

Takýto sprej e založený na báze pumpičky. Ide o decentnú vôňu a dá sa povedať, že nie je druhom, skôr formou vône.

„Vôňa dokáže o majiteľovi povedať veľa. Dotvára váš celkový dojem. S vôňou by ste to ale nemali preháňať, vôňa nemá kričať, ale iba urobiť elegantnú piruetu, až popri niekom prejdete. Voňavý závoj má byť jemný a má podčiarknuť vašu osobnosť.“

Nabudúce si viac povieme o tom, aké typy vône nájdete a ktoré sa akej žene hodia. Voňavý deň, milé dámy!

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness