Select Page

Otužovanie sa

Otužovanie sa

Všetci poznáme ľudí, ktorí prechladnú hneď  potom, čo si nevezmú čiapku a šál, či takých, ktorí sú chorí každý mesiac aspoň raz. Sú však aj takí, ktorí si ani nepamätajú, kedy boli naposledy chorí a ak sa to aj stane, ihneď sú z toho vonku. Súvisí to s tým, akí sme imúnni, aký životný štýl vedieme a pod. existuje však niečo, čo vašu imunitu naštartuje na plné obrátky – je to otužovanie.

Aké sú výhody otužovania?

  • Najväčšou výhodou je to, že sa vám zvýši imunita, takže sa ľahšie vyhnete chorobám
  • Otužovaním sa vyhnete nadmernému stresu
  • Prekrvíte celé telo
  • Posilníte svoju vôľu
  • Nadobudnete duševnú rovnováhu
  • Budete mať predĺženú kúpaciu sezónu
  • Budete lepšie znášať premenlivé počasie

Viete, kedy je najideálnejšie začať s otužovaním?

Začiatky otužovania sú trochu ťažké. Najlepšie je s tým začať práve v lete. Vtedy totiž človek nemusí byť veľmi vystavený sústavnému chladu.

Ako začať?

Ak plánujete začať s otužovaním, musíte si byť vedomí toho, že bez pravidelnosti nedosiahnete žiadne zmeny. Konkrétny akt otužovania nie je ničím, čo by vás stálo veľa času. Musíte tomu však venovať železnú pravidelnosť. Nemusíte sa hneď plaviť pomedzi kusy ľadu, stačí si každý deň dať počas sprchy na dve až tri minútky studenú vodu. Začnite však radšej vlažnou a neskôr prejdite na studenú. Otužovanie sa však nezahŕňa iba trochu studenej vody. Otužovať by ste malo nohy, hrdlo aj hlavu. Cez leto pokojne pite studené nápoje a po nejakom čase môžete odložiť v zime aj šál. V zime sa párkrát prejdite po snehu bosými nohami. Hlavu tiež môžete otužovať studenou vodou.

Po roku či dvoch sa už môžete nazývať otužilcom. Jasné, spočiatku budete potrebovať veľa odhodlania a sebazaprenia, no až uvidíte výsledky, budete vedieť, že to stálo za to.

 

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk