Select Page

Počuli ste už o Beňatine? Unikátne jazero, ktoré má prezývku „Malé Chorvátsko“ stojí za to vidieť

Počuli ste už o Beňatine? Unikátne jazero, ktoré má prezývku „Malé Chorvátsko“ stojí za to vidieť
Máte radi zaujímavé výlety, unikátne miesta a dych vyrážajúce scenérie? Potom by ste mali navštíviť unikátne jazero Beňatinu. Prezradíme vám o ňom niekoľko faktov:
  • Beňatinu nájdete na východnom Slovensku neďaleko okresu Sobrance.
  • Nádherné tyrkysové jazero vzniklo na mieste, kde bol kedysi kameňolom. Ten bol zaplavený spodnou vodou.
  • Okolo jazera sa týčia desaťmetrové útesy.
  • Viete, že ide o najvýchodnejšie položený travertín?

Beňatina býva prezývaná aj „Malé Chorvátsko“, pretože jeho scenéria a nádherné sfarbenie vody pripomína Plitvické jazerá. Voda v jazere je tak priezračná, že vidíte až na dno. Jazierko je veľmi obľúbené nielen miestnymi ľuďmi, ale prichádzajú sem aj tí, ktorí radi spoznávajú Slovensko.

PREZRADÍME VÁM TAJOMSTVO

V okolí Beňatiny môžete dokonca nájsť malé fosílie. Okrem toho, na jednej stene útesu je červenkastý odtlačok veľryby. Veľa ľudí sa domnieva, že ide o skamenelinu dlhej ryby, no v skutočnosti tento tvar vznikol chemickým rozpúšťaním. Ak sa však pôjdete na toto miesto pozrieť, iste vás prekvapí, ako veľmi obrazec pripomína veľrybu. No ktovie – možno k nám naozaj jedna zablúdila a nechala za sebou odtlačok. Miestni ľudia sa v tomto jazere počas horúcich letných aj radi kúpu – aj keď je to zakázané. Ak by ste tam niekedy zavítali, buďte pozorní voči tejto kráse a neničte ju odpadkami. Tak ako vy, aj ďalší návštevníci sa chcú tešiť z krásneho „Malého Chorvátska“.

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness