Select Page

Potrebujete energiu a silu? Doprajte si kakao

Potrebujete energiu a silu? Doprajte si kakao

Kto z nás v detstve nemiloval kakao? Pamätáte sa na to ranné teplé kakao so sladkými rožkami posypanými makom? Takmer každý z nás ho miloval, samozrejme až na nejaké výnimky. Viete však, aké blahodárne je pre naše telo?

Už v minulosti Aztékovia verili, že sa v kakau nachádza „duch Boha“, pretože im kakao dodávalo energiu a silu. Bôby kakaa rastú na malých zelených stromoch, ktorým dal známy botanik názov „jedlo bohov.“ Boli objavené už pred 2000 rokmi, ale obľúbenými sa stali až za čias Aztékov a Mayov. V 17. storočí slúžilo kakao spoločne s čokoládou ako účinné afrodiziakum.

Čo sa týka čokolády, tak samozrejme, čokoláda obsahuje kakao, ale po náročnej príprave čokolády z kakaa neostane takmer nič. Naopak, pravý kakaový prášok chutí rovnako ako pravá čierna horká čokoláda.

Čo kakao obsahuje?

Kakao obsahuje široké spektrum minerálov (horčík, železo), stopových prvkov (meď, mangán, chróm, zinok) antioxidantov a vitamínov. Medzi jeho hlavý zdroj patrí horčík a síra. Napríklad vitamín C je vo vysokom zastúpení, avšak obsahuje ho iba surové kakao.

Čo sa týka antioxidantov, tak kakao má jednu z najvyšších koncentrácií antioxidantov spomedzi všetkých surovín na svete. Obsahuje približne 10% flavonoidných antioxidantov, čo je viac ako napríklad tri šálky zeleného čaju či tri poháre červeného vína.

Kakao obsahuje omega-6 mastné kyseliny, lenže po spracovaní na čokoládu sa premenia na škodlivé. Čiže akonáhle sa bôby varia, každý jeden výrobok je znečistený škodlivými esenciálnymi mastnými kyselinami.

Hormón fenyletylamín je zastúpený vo veľkom množstve. V tele sa vytvára, keď sme zaľúbení. Lenže pri pražení bôbov sa tento hormón ničí. Endorfín anandamid naše telo produkuje po pohybovej aktivite, cvičení, čiže sa v tele uvoľňuje, keď sa cítime dobre. Kakao ako jediná rastlina obsahuje tento endorfín.

Kakao obsahuje aj tryptofán, čiže esenciálne aminokyseliny, ktoré sa postarajú o zlepšenie našej nálady. V kakae sa nachádza aj serotonín.

Toto „jedlo bohov“ obsahuje špeciálny druh rozpustnej vlákniny, ktorá napomáha k čisteniu čriev a vyprázdňovaniu.

Čo sa týka kofeínu, tak ten je v kakae minimálny. Ale obsahuje jeden z najbohatších zdrojov alkaoidov – teobromín. Obsahuje ho nápoj kakao (aj čokoláda) a na človeka má povzbudzujúci vplyv, avšak ak ho skonzumuje pes či kôň, toto množstvo môže byť pre nich smrteľné.

Aký vplyv má kakao na náš organizmus?

  • Pôsobí ako prevencia proti srdcovým chorobám
  • Slúži ako prevencia proti civilizačným chorobám (pomáha látka epicatechín)
  • Konzumáciou kakaa podporujeme tvorbu imunoglobulínu, čo znamená, že má pozitívny vplyv na našu odolnosť voči chorobám
  • Prináša pocit šťastia
  • Chráni zuby pred zubným kazom, keďže cukor vyvoláva kyslosť v ústach
  • Kakao znižuje krvný tlak
  • Účinne stimuluje nervový systém

O autorovi

KarinV

Som študentka, ktorá sa venuje písaniu článkov už nejakú dobu. Medzi moje obľúbené témy patrí krása, móda a zdravie :)

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk