Select Page

S čím sa môžu hrať deti do 1 roka?

S čím sa môžu hrať deti do 1 roka?

Hračky, tie nás sprevádzali a sprevádzajú každým detstvom. Dokonca aj keď už sme dospelí, radi hráme hry, ktoré vyskúšajú našu inteligenciu a bystrosť. Radi súťažíme a vyhrávame. Hračka je pre deti niečím, vďaka čomu spoznáva svet aj s jeho zákonitosťami. Dieťa sa však neustále vyvíja a preto je dôležité hračky vyberať vzhľadom na vek dieťaťa.  Ak teda nejaké máte a radi by ste vedeli, aké hračky sa ktorým deťom hodia, čítajte ďalej.

Novonarodené dieťa

Keď sa dieťatko narodí, do prvého mesiaca vlastne nepotrebuje hračky. Zbližuje sa totiž so svojimi rodičmi. Tí sa mu plne venujú, milo sa mu prihovárajú. Pre dieťa je dostatočne zaujímavým objektom tvár otca či matky. Sleduje ich grimasy, počúva ich hlas. Ak by ste však predsa len chceli pre bábätko nejakú hračku, nič nepokazíte farebnou hrkálkou. Zaujme zvukom i farebnosťou. Hračky by nemali byť drobulinké, aby sa to dieťatku nedopatrením nedostalo do úst.

Dieťa v rozmedzí 1-3 mesiacov

Pre dieťa v rozmedzí 1-3 mesiacov sú vhodné hračky, ktoré majú hlavne veľa farieb, sú ľahké na držanie, poprípade vydávajú nejaký zvuk. Dieťa už totiž skúša veci uchopiť a jeho záujem udržia práve farebné kúsky. Keďže dieťa zväčša leží, ideálne sú hračky, s ktorými sa môže hrať aj v takejto polohe.

Dieťa staré 4-6 mesiacov

Dieťa v takomto vekovom rozmedzí sa už pokúša napodobiť zvuky. Zvládne napríklad nejakú tú slabiku. Skúste preto vyberať hračky, ktoré ho zaujmú nie len farebnosťou, ale aj zvukom. Môže to byť hračka, ktorá napodobuje zvuky zvieratiek. Dieťatko sa tak začne oboznamovať aj s týmto svetom.

Hračky pre dieťa do 1 roka

Dieťa vo veku 6-12 mesiacov

Dieťa vo veku 6-12 mesiacov začína s najjednoduchšími slovíčkami. Hračkami preto podporujte hlavne túto oblasť. Samozrejme, nemusí mať veľa hračiek. Hrať sa s dieťaťom môžete aj prostredníctvom slov a napodobovaním zvierat. Gumené zvieratká sú v tomto veku takisto peknou alternatívou pre hranie sa.

 

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness