Select Page

S čím sa môžu hrať deti vo veku 1,5 až 11+ rokov?

S čím sa môžu hrať deti vo veku 1,5 až 11+ rokov?

V minulom článku sme sa zaoberali hračkami pre deti do jedného roka. Dnes si povieme niečo o hračkách pre deti, ktoré majú približne 1,5 roka, 2-3 rokov, 4-5 rokov, 6-8 rokov a 11+ rokov.

Dieťa v približnom veku 1,5 roka

Pre dieťa je vo všeobecnosti dôležité cibrenie jemnej motoriky. A to sa nedeje nijako inak, než prostredníctvom hračiek, s ktorými sa dieťa hrá. V rámci takéhoto veku dieťaťa už je dobré uprednostniť preto skôr hračky, ktoré vylepšujú motoriku. Môžu to byť hračky geometrických tvarov, ktoré treba správne ukladať, alebo kocky s obrázkami. Deti v tomto veku sa začínajú zoznamovať aj s pastelkami. Prichádza tvorivé obdobie – steny, traste sa!

Hračky pre deti do 1,5 roka

Dieťa vo veku 2-3 rokov

Zvedavosť dieťaťa rastie. Dieťa je ale v takom veku, kedy od neho nemôžete chcieť priveľa trpezlivosti. Keďže všetko okolo seba objavuje, jeho pozornosť skáče z predmetu na predmet. Pripravte preto rôzne hry, ktoré ho zabavia a aj niečo naučia.

4-5 ročné dieťa

Dieťa prichádza do veku, kedy rado napodobňuje. Tu je dôležité dať pozor na hračky, s ktorými sa hrá. Dievčatá sa hrajú na učiteľky či doktorky, chlapci šoférujú auto s vlečkou alebo stavajú hrad. Vyvíja sa ich predstavivosť, čomu by mali zodpovedať aj hry. Vyhnúť by ste sa mali hrám, ktoré obsahujú bitky a súboje.

Dieťa vo veku 4-5 rokov

6-8 ročné dieťa

Tento vek je u dieťaťa dosť kľúčový. Prichádzajú zmeny v podobe určitých povinností v škole. Je vhodné preto hru uspôsobiť tak, aby súvisela s učením a podporovala v ňom oblasti, ktoré sa týkajú školy. Tu už sa dieťa formuje aj z hľadiska záujmov. Niektoré si budú kresliť, iné modelovať. V tomto veku je vhodné dieťa priviesť k čítaniu. Sú vhodné knihy s veľkými písmenami, ilustrované, doplnené krátkymi textami.

Viesť deti k čítanie

Približne 11 a viac ročné dieťa

Deti, ktoré majú 11 rokov, už vedia prejaviť, čo sa im páči a čo nie. Majú svoju obľúbenú skupiny, dievčatá tajné zápisníčky a kamarátky. V tomto veku sa už nemajú záujem hrať detské hry, skôr sa hodia doskové hry, zaujímavé knihy, hlavolamy a pod.

Výber hračiek je vždy na rodičoch. Je potrebné vnímať aj to, aké silné a slabé stránky má dieťa a podľa toho hru uspôsobiť. Je jasné, že aj keď už dieťa chodí do školy, nemusí na hru zabudnúť. Má sa iba posunúť do ďalšieho bodu. Nesnažte sa zo svojich detí urobiť prirýchlo dospelých. Detský vek je nádherný a plný zábavy.

 

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness