Select Page

Viete, koho vnímame ako krásneho?

Viete, koho vnímame ako krásneho?

Premýšľali ste niekedy nad samotným pojmom „krása“? Prečo sa vám páči práve ten a nie tamten? Krása je významnou súčasťou našich životov, a to nielen čo sa týka ľudí, ale všetkého, čo nás obklopuje.

Krása je istá estetická kategória, ktorá je pre nás veľmi dôležitá. Vedeli ste, že keď niekoho považujeme za krásneho, oveľa viac mu dôverujeme a pripisujeme viac dobrých vlastností? Nie je to niečo, čo by sme výrazne vedeli ovplyvniť.

Krásu hodnotíme najmä podľa miery symetrie a priemeru. Už veľmi dlho je takýmto spôsobom krása vnímaná. Radi sa dívame na to, čo je pekné, čo lahodí nášmu zraku. V skutočnosti je to však zložitejšie. Aj keď sa vo všeobecnosti považujú za krásne veľké oči a plné pery, nie je to to, čo pojem krásy určuje. Naše chápanie krásy vo veľkej miere ovplyvňuje to, čo sme zažili. Skúsenosti, ktoré počas života získavame, tvoria naše vnímanie toho, čo je krásne a čo nie.

Za objektívnu krásu by sa dalo považovať to, čo je priemerné, teda to, čo nemá žiadne obzvlášť výrazné črty. „Bežná“ krása je mať čo najzhodnejšie polovice našej tváre. Táto symetria v nás vyvoláva pocit, že dotyčný/á má dobrú imunitu a pod. Určite sa vám však často stalo, že sa vám zapáčil človek s výrazným nosom, či nejakou inou výraznou črtou. Môže to byť preto, že sme si v tej chvíli vytvorili asociáciu s niekým, kto nám bol veľmi blízky, koho sme mali pre niečo radi.

Krása nezahŕňa iba kategóriu vzhľadu, ale aj to, čo z človeka vyžaruje. V bežnom poňatí krásy môže byť niekto s nesymetrickou tvárou považovaný za škaredého, pričom sa v jeho blízkosti cítime veľmi dobre a dokonca nás priťahuje. Každý z nás čosi vyžaruje. Táto miera charizmy nie je u všetkých rovnaká, no môžeme smelo povedať, že práve charizma je rozhodujúcejšia ako bežne ponímaná krása.

Mnohé ženy majú tendenciu žiarliť na iné ženy, ktoré považujú za krajšie. Krása je pritom niečo, čo sa rýchlo opozerá a zovšednie. Partneri svoju vzájomnú krásu prestávajú tak výrazne vnímať už približne po piatich rokoch. Rozhodujúce je preto to, nakoľko sme zaujímaví, čo vyžarujeme, ako sa pri nás ľudia cítia, či akú hodnotu skrýva naše vnútro.

 

O autorovi

Jana Kovková

Dívam sa tam, kam veľa ľudí nedovidí. Zvedavo, dychtivo objavujem nepoznané, vtláčam do textov originálnosť pohľadu. Nie som Dickens, Tolstoj alebo Rowlingová, ale som Kovková.

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONTAKT

  • E-mail: info@lajf.sk

zdravie/fitness